Ana Sayfa
 
 

::: HERKESiçinFUTBOL KONYA HİF İL TEMSİLCİLİĞİ :::

KONYA AMATÖR SPOR KULÜPLERİ FEDERASYONU
KONYA HİF İL TEMSİLCİLİĞİ

Türkiye Futbol Federasyonu
HERKESiçinFUTBOL GRASSROOTS

 
 
 

TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU HALI SAHA OYUN KURALLARI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU HALI SAHA OYUN KURALLARI TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU HALI SAHA OYUN KURALLARI
 

İÇİNDEKİLER
OYUN ALANI
TOP
OYUNCULARIN SAYISI
OYUNCULARIN GİYSİ VE GEREÇLERİ
HAKEM
OYUNUN SÜRESİ
OYUNUN BAŞLAMASI VE TEKRAR BAŞLAMASI
TOPUN OYUNDA VE OYUN DIŞI OLMASI
GOL YAPMA YÖNTEMİ
FAULLER VE FENA HAREKETELER
SERBEST VURUŞLAR
PENALTI VURUŞU
TAÇ HATTINDAN TOPUN OYUNA DAHİL EDİLMESİ
KALE VURUŞU
KÖŞE VURUŞU
ROVANŞLI MAÇLAR DA DÂHİL BİR MAÇIN GALİBİNİ BELİRLEME YÖNTEMLERİ

Değişiklikler

Ulusal federasyonun anlaşmasına bağlı olarak yürürlükteki kurallar ile ilgilendirilen ve uygulanan kurallar, kendi liglerindeki 16 yaş altı, bayan futbolcular ve veteran futbolcular (35 yaş üstü) ve özürlü futbolcular için değiştirilerek uygulanabilir. Aşağıdaki değişikliklerden herhangi birinin veya tamamının uygulanmasına izin verilir: • Oyun alanının ölçüleri • Topun büyüklüğü, ağırlığı ve malzemesi • İki kale direği arasındaki genişlik ve üst kale direğinin zeminden yüksekliği • Oyun bölümlerinin suresi • Yedekler İlave değişikliklere sadece Uluslararası Futbol Birliği Kurulu'nun onayı ile izin verilir.

Erkek ve Bayan

Oyun Kurallarında hakemlerin, yardımcı hakemlerin, oyuncuların ve diğer ilgililerin “üçüncü erkek şahıs” olarak yazılması sadece kolaylık içindir ve bu yazı hem erkek, hem bayanları kapsar. (Türkiye Futbol Federasyonu notu: İngilizce’de “üçüncü şahıs” zamiri erkek ve bayan için ayrı kelimeler olduğundan bu açıklama yapılmıştır.)

İşaretler

Sol taraftaki tek çizgi kurallardaki yeni değişiklikleri göstermektedir.

(*) Halı Sahalardaki istenen ve olması gereken uzunluk ölçülerini belirtir. Ancak TFF’nin onayladığı sahalarda bu ölçüler zorunlu değildir, sahadaki ölçülerle kurallar uygulanır.

KURAL 1 – OYUN ALANI

Alan Zemini

Maçlar Müsabaka yönetmelikleri doğrultusunda yapay zeminlerde oynanabilir. Yapay zeminlerin rengi yeşil olmalıdır.

Oyun Alanının İşaretlenmesi

Oyun alanı dikdörtgen şeklinde olmalı ve çizgilerle işaretlenmelidir. Bu çizgiler, sınırlarını belirledikleri alanlara dahildir. İki uzun sınır çizgisi taç çizgisi olarak adlandırılır. İki kısa sınır çizgisi kale çizgisi olarak adlandırılır. Oyun alanı her iki taç çizgisinin orta noktasın birleştiren bir yarı alan çizgisi ile iki yarıya ayrılır. Orta nokta orta alan çizgisinin orta noktasında yer alır. 4 m yarıçapındaki bir daire ile çevrelenir. Köşe vuruşu yapılacağı zaman savunma oyuncularının bu mesafeye çekilmesini sağlamak üzere köşe yayından 4 m mesafede ve kale çizgileri ile taç çizgilerine dik açılı olarak oyun alanı dışına işaretlenebilir.

Ölçüler

Taç çizgisinin uzunluğu kale çizgisinin uzunluğundan fazla olmalıdır.

Uzunluk (taç çizgisi): En az 35 m

En fazla 55 m

Genişlik (kale çizgisi): En az 20 m

En fazla 30 m

Tüm çizgiler aynı genişlikte olmalı ve çizgi genişliği 10 cm.'yi aşmamalıdır.

KURAL 1 – OYUN ALANI

Ceza Alanı

Kale direklerinin iç kenarlarından 6 m uzaklıkta kale çizgisine dik iki çizgi çizilir. Bu çizgiler, saha içine doğru 6 m dik uzatılır ve kale çizgisine paralel bir çizgi ile birleştirilir. Bu çizgiler ve kale çizgisi ile sınırlı bu alan ceza alanıdır. (*) Her bir ceza alanı içinde kale direklerinden eşit uzaklıkta ve kale çizgisine 6 m mesafede bir penaltı noktası işaretlenir. Maç oynanan sahada Penaltı Noktası 6 m uzaklıkta değilse, penaltı hakemin kontrolü ile kale direklerinden eşit uzaklıkta ve kale çizgisine 6 m mesafedeki bir noktadan kullandırılır.

Köşe Yayı

Her bir köşe noktasından itibaren oyun alanı içine 0,30 m. yarıçaplı çeyrek daire yayı çizilir.

Kaleler

Her bir kale çizgisinin ortasına bir kale yerleştirilir.

Bir kale, Her bir köşe noktasından eşit uzaklıkta yukarı doğru dik iki direkle bunları birleştiren yatay bir üst direkten oluşur. Kale direkleri ve üst direk tahta, metal veya onaylanmış diğer cins malzemeden yapılmalıdır. Şekilleri, kare, dikdörtgen, yuvarlak veya elips olabilir ve oyunculara tehlike yaratmamalıdır. İki direk arasındaki mesafe içten içe 4 (+ - 0,2) m. , üst direğin alt kenarının yerden yüksekliği 2 (+ - 0,2) m. (*) Her iki kale direği ve üst direk aynı genişlik ve derinliğe sahip olmalı ve bu da 10 cm.'yi aşmamalıdır. Kale çizgileri kale direkleri ve üst direk ile aynı genişlikte olmalıdır. Kalelere kale ağları, direklere üst direğe ve yere iyice tutturulmak ve kaleciye hareket serbestisi vermek şartı ile takılabilir. Kale direkleri ve üst direkler beyaz olmalıdır.

Güvenlik

Kaleler yere sağlam ve güvenli bir şekilde sabitlenmelidir. Taşınabilir kaleler sadece bu şartı karşılaması halinde kullanılmalıdır. Tel örgüler ile oyun alanını çevreleyen çizgiler arasında minimum 30 cm olmalıdır.

KURAL 2 – TOP

Nitelikler ve Ölçüler

Top:

Yuvarlak biçimde olmalı, deriden veya bir diğer uygun malzemeden imal edilmiş, çevresi en çok 70 santimetre (28 inç), en az 68 santimetre (27 inç), ağırlığı oyunun başlangıcında en çok 450 gr (16 onz), en az 410 gr (14 onz), basıncı deniz seviyesinde 0.6 -1.1 atmosfer (600 gr/cm2 - 1100 gr/cm2; 8.5 lbs/sq.in. – 15.6 lbs/sq.in.) arasında olacaktır.

Kusurlu Topun Değiştirilmesi

Topun maç sırasında patlaması veya kusurlu hale gelmesi durumunda:  oyun durdurulur oyun ceza alanı içerisinde durmadığı sürece, ilk topun kusurlu hale geldiği yerden yedek top ile yapılacak hakem atışı ile oyun yeniden başlatılır; oyunun ceza alanı içerisinde durmuş olması durumunda hakemin oyun durduğu anda topun bulunduğu yere en yakın, ceza çizgisine paralel ceza alanı çizgisi üzerindeki bir noktadan yapacağı hakem atışı ile oyun yeniden başlar. Topun başlama vuruşu, kale vuruşu, köşe vuruşu, penaltı vuruşu, serbest vuruş ya da taç hattından topun oyuna dahil edilmesi sırasında patlaması ya da kusurlu hale gelmesi durumunda:Oyun uygun şekilde başlatılır. Top oyun süresince hakemin onayı olmadan değiştirilemez.

KURAL 3 – OYUNCULARIN SAYISI

Oyuncular

Oyun, biri kaleci olmak üzere her biri en çok 6 oyuncudan oluşan iki takım arasında oynanır. Eğer takımlardan birinde 4’den az oyuncu varsa, o maç başlatılamaz.

Resmi Maçlar

Türkiye Futbol Federsyonunun düzenlediği maçlarda en çok iki oyuncu değiştirilebilir. Müsabaka yönetmeliğinde, iki ile dört arasında olmak üzere yedek oyuncu sayısı belirtilmelidir.

Diğer Maçlar

Diğer tüm maçlarda, aşağıdakilerin sağlanması durumunda daha fazla sayıda oyuncu değişikliği yapılabilir: Takımlar maksimum sayı üzerinde anlaşırlar, Hakeme müsabakadan önce bilgi verilir. Eğer hakeme bilgi verilmezse veya maçın başlamasından önce herhangi bir anlaşmaya varılamazsa, dörtten fazla oyuncu değişikliğine izin verilmez.

Bütün Maçlar

Bütün maçlarda, yedek oyuncuların isimleri maç başlamadan önce hakeme verilmelidir. İsmi verilmeyen yedek oyuncular maçta oynayamazlar.

Oyuncu Değiştirme Yöntemi

Oyuncu değiştirmelerde şu şartlara uyulmalıdır: Oyuncu değişikliği yapılmadan önce hakem, takım kaptanı tarafından bilgilendirilmelidir. Yedek oyuncu ancak çıkan oyuncu oyun alanını terk ettikten ve hakem işaret verdikten sonra oyun alanına girebilir. Yedek oyuncu yalnız orta alan çizgisinden ve oyundaki bir duraklama sırasında oyun alanına girebilir. Oyuncu değişikliği yedek oyuncu oyun alanına girdikten sonra tamamlanır. Bu andan itibaren yedek oyuncu, oyuncu olur ve yerini aldığı oyuncu değiştirilmiş oyuncu haline gelir Değiştirilmiş oyuncu maça tekrar katılamaz Oyuna girsin veya girmesin bütün yedek oyuncular ve değiştirilmiş oyuncular, hakemin otorite ve karar yetkisine tabidir.

KURAL 3 - OYUNCULARIN SAYISI

Kalecinin Değiştirilmesi

Diğer oyunculardan herhangi biri, Hakeme önceden haber verilmek, Değişme oyunun durduğu bir anda yapılmak şartı ile kalecisi ile yer değiştirebilir.

İhlaller ve Cezalar

Bir yedek oyuncu ya da değiştirilmiş oyuncunun hakemin izni olmadan sahaya girmesi durumunda: Hakem oyunu durdurur (yedek ya da değiştirilmiş oyuncunun oyuna müdahalesi yoksa hemen değil) Hakem sportmenlik dışı davranışı nedeniyle oyuncuya ihtar verir ve oyun alanını terk etmesini ister Eğer hakem oyunu durdurmuşsa rakip takım lehine, oyunun durduğu sırada topun bulunduğu yerden bir endirekt serbest vuruş ile oyun yeniden başlatılır (Bakınız Kural 11 – Serbest Vuruş Pozisyonu). Eğer bir oyuncu, değişiklik yapılmadan önce hakemin iznini almadan kaleci ile yer değiştirirse: Hakem oyunun devamına izin verir Hakem, top oyun dışı olduğunda ilgili oyunculara ihtar verir. Bu kuralın diğer bütün ihlallerinde: İlgili oyunculara ihtar verilir. Rakip takım oyuncusunun, oyunun durduğu sırada topun bulunduğu yerden bir endirekt serbest vuruş yapması ile oyun yeniden başlatılır (Bakınız Kural 11 – Serbest Vuruş Pozisyonu).

Oyuncular ve Yedek Oyuncuların İhracı

Oyun başlamadan önce ihraç edilen bir oyuncunun yerine ismi bildirilmiş bir yedek oyuncu alınabilir. Eğer ismi bildirilmiş bir yedek oyuncu, maçın başlamasından önce veya sonra ihraç edilmişse, yerine başka yedek oyuncu alınmaz.  

KURAL 4 – OYUNCULARIN GİYSİ VE GEREÇLERİ

Güvenlik

Bir oyuncu, kendisine veya bir başka oyuncuya tehlikeli olabilecek herhangi bir giysi giymemeli veya (her çeşit takılar da dahil) gereçler taşımamalıdır.

Zorunlu Giysi ve Gereçler

Bir oyuncunun giymek zorunda olduğu temel giysi ve gereçler aşağıdaki ayrı parçaları kapsar: Kollu bir forma veya tişört, Şort Çorap spor ayakkabısı – sadece kanvas, yumuşak deriden antreman ayakkabıları ya da tabanı yumuşak lastikten ya da benzer malzemeden yapılmış jimnastik ayakkabıları

Renkler

İki takım, her birini diğerinden ve aynı zamanda hakem ile yardımcı hakemlerden ayırt edici renkte giyinmelidir.(Her takım ayırt edici tek renk Forma veya tişörtlere sahip değillerse, bu amaçla üzerlerine aynı renk antrenman yelekleri giymelidirler.) Her bir kaleci kendisini diğer oyunculardan, hakem ve yardımcı hakemlerden ayırt edici renkte giyinmelidir.

İhlaller ve Cezaları

Bu kuralın herhangi bir ihlali halinde: oyunun durdurulması şart değildir, giysi ve gereçleri uygun olmayan oyuncuya hakem tarafından gerekli düzeltmeleri yapması için oyun alanından çıkması bildirilir, oyuncu, eğer topun ilk oyun dışı olduğu ana kadar uygun olmayan giysi ve gereçlerini düzeltmemişse, topun ilk oyun dışı olduğu anda oyun alanından çıkar, giysi ve gereçlerini düzeltmek için oyun alanından çıkan oyuncu hakemin izni olmadan oyun alanına tekrar giremez, hakem, oyuncunun oyun alanına girmesine izin vermeden önce giysi ve gereçlerini düzelttiğini kontrol eder, oyuncu, yalnız topun oyun dışı olduğu anda oyuna girebilir. Bu kuralın ihlalinden dolayı oyun alanından çıkartılan bir oyuncuya eğer hakemin izni olmadan oyun alanına tekrar girerse ihtar verilir.

Oyunun Tekrar Başlaması

Eğer oyun hakem tarafından ihtar vermek için durdurulursa:

KURAL 4 – OYUNCULARIN GİYSİ VE GEREÇLERİ

Oyun, hakemin oyunu durdurduğu sırada topun bulunduğu yerden, rakip takımın bir oyuncusu tarafından yapılan bir endirekt serbest vuruşla yeniden başlatılır (bakınız Kural 11 – Serbest Vuruş Pozisyonu).

Uluslararası Futbol Federasyonu Kurul Kararları

Karar 1

Oyuncular, slogan veya reklam içeriyorsa formalarının altındaki iç çamaşırlarını gösteremezler. Giymek zorunda olduğu temel giysiler, herhangi bir politik, dini veya kişisel ifadeler içermemelidir. Formasını çıkararak slogan veya reklâm gösteren oyuncular, müsabakayı organize eden kuruluş tarafından cezalandırılacaktır. Giymek zorunda olduğu temel giysilerinde politik, dini veya kişisel sloganlar veya ifadeler taşıyan oyuncunun takımı müsabakayı organize eden kuruluş veya FIFA tarafından cezalandırılacaktır.

KURAL 5 – HAKEM

Hakemin Yetkisi

Her Maç, oyun kurallarını uygulamada tam yetkili olarak atanan bir hakem tarafından yönetilir.

Yetki ve Görevleri

Hakem oyun kurallarını uygular, kullanılan her topun Kural 2’de belirtilen özelliklere uygun olup olmadığını kontrol eder. oyuncuların giysilerinin Kural 4’te belirtilen özelliklere uygunluğuna karar verir.oyunun suresini belirler ve oyun ile ilgili kayıtlarını tutar, kuralların herhangi bir şekilde ihlalinde veya diğer bir sebepten gerekli görürse, oyunu durdurur, geçici olarak erteler veya tatil eder, herhangi bir harici müdahale halinde, oyunu durdurur, geçici olarak erteler veya tatil eder, bir oyuncunun ciddi sakatlandığı kanısına varırsa oyunu durdurur ve o oyuncunun oyun alanından çıkarılmasını sağlar, sakatlanan futbolcu oyun alanına ancak oyun yeniden başladıktan sonra dönebilir. bir oyuncunun hafif sakatlandığı kanısına varırsa oyunu top oyun dışı oluncaya kadar devam ettirir, kanayan yarası olan bir oyuncunun oyun alanından çıkarılmasını sağlar. Bu oyuncu ancak hakemin kanamanın durduğuna kanaat getirmesi halinde hakemin işareti ile oyun alanına dönebilir. oyunu durdurmakla, ihlali yapan takıma bir avantaj sağlayacağı hallerde oyunu devam ettirir. Düşündüğü avantajın oluşmaması halinde yapılan ihlali cezalandırır, bir oyuncunun aynı anda birden fazla ihlal yaptığı durumlarda daha ağır olan ihlali cezalandırır, ihtar veya ihraç gerektiren bir ihlali yapan oyuncuyu gerekli şekilde cezalandırır. Gerekeni o anda yapmazsa, topun oyun dışı olduğu ilk anda yapmalıdır. sorumlu bir şekilde hareket etmeyen takım yetkililerini cezalandırır ve gerekirse oyun alanından ve çevresinden uzaklaştırır, yetkili olmayan kişilerin oyun alanına girmemesini sağlar, durmuş olan oyunu tekrar başlatır, oyunculara ve/veya takım yetkililerine ve maç öncesinde, maç sırasında ve maç sonrasında meydana gelen olaylara karşın alınan disiplin tedbirleri hakkında bilgi içeren maç raporunu ilgili kurumlara verir.

Hakemin Kararları

Hakemin bir golün kabul edilip edilmemesi ve maç sonucu da dahil oyunla ilgili kararları nihaidir. Hakem, oyunu yeniden başlatmamış veya maçı bitirmemiş olması kaydı ile, bir kararını sadece yanlış olduğunu fark ettiğinde değiştirebilir.

KURAL 5 – HAKEM

Uluslararası Futbol Federasyonu Kurul Kararları

Karar 1

Bir hakem aşağıdaki durumlardan sorumlu tutulamaz: bir oyuncu, yönetici veya seyircinin herhangi bir şekilde yaralanmasından veya sakatlanmasından, herhangi bir mala gelebilecek zararlardan, oyun kurallarına dayalı olarak, hakemin bir maçı durdurması, oynatması veya yönetmesi ile ilgili alacağı kararlar dolayısıyla herhangi bir kişi, kulüp, şirket, dernek veya diğer kuruluşların uğradıkları veya uğrayacakları kayıplardan. Bunun kapsamı içinde olanlar: oyun alanının veya çevresinin durumu veya koşullarından veya hava şartlarından dolayı bir maçın oynanıp oynanmaması ile ilgili alacağı karar, herhangi bir nedenle bir maçın tatil edilmesi ile ilgili alacağı karar, bir oyunda kullanılan bütün gereç ve malzemenin (kale direkleri, bayrak direkleri ve top dâhil) durumu ile ilgili alacağı karar, bir oyunun seyirci müdahalesi veya tribünlerdeki olaylar dolayısıyla durdurulup durdurulmaması ile ilgili alacağı karar, sakatlanan bir oyuncunun tedavi maksadı ile oyun alanından çıkarılması için oyunun durdurulup durdurulmaması ile ilgili alacağı karar, sakatlanan bir oyuncunun tedavi maksadı ile oyun alanından çıkarılmasını istemesi ve ısrar etmesi ile ilgili alacağı karar, bir oyuncunun herhangi bir gereç veya giysisine izin verilip verilmemesi ile ilgili alacağı karar, oyun alanı çevresinde herhangi bir kimsenin (takım ve tesis görevlileri, güvenlik personeli, fotoğrafçılar veya diğer medya mensupları dâhil) bulunmasına müsaade edilip edilmemesi (bu konuda yetkili ise) ile ilgili alacağı karar, oyun kurallarına göre verdiği veya FIFA, konfederasyon, ulusal federasyon veya lig yöntem ve yönetmeliklerine göre oynanan bir maçtaki yetkilerine bağlı olarak verdiği herhangi bir karar.

KURAL 6 – MAÇIN SÜRESİ

Oyunun Devreleri

Hakem ve oynayan iki takım aralarında başka şekilde anlaşmamışlarsa bir oyun 25’er dakikalık iki eşit devreden oluşur. Oyunun devre sürelerini değiştirme kararı (Örneğin 20’şer dakikalık iki devre) oyun başlamadan önce verilmeli ve müsabaka yönetmeliklerine uygun olmalıdır. TFF onaylı turnuvalarda oyun devre süreleri değişiklik gösterebilir. Maça başlamadan önce bu konu ile ilgili oyunculara hakem tarafından net bilgi verilmelidir.

Devre Arası Süre

Oyuncuların devre arası dinlenmeye hakları vardır. Devre arası süre 5 dakikayı aşmamalıdır. Müsabaka yönetmeliklerinde devre arası süre belirtilmelidir. Devre arası süre ancak hakemin izni ile değiştirilebilir.

Kayıp Zaman İçin Ek Süre

Aşağıdaki durumlar nedeniyle kaybolan sure ait olduğu devreye eklenecektir: Oyuncu değişiklikleri, Oyuncu sakatlanmalarının değerlendirilmesi, Sakatlanan oyuncuların tedavi için oyun alanından çıkarılmaları, zaman geçirilmesi Herhangi bir diğer neden dolayısıylaEklenecek sure hakemin takdirine bağlıdır.

Penaltı Vuruşu

Bir penaltı vuruşu yapılacak ya da tekrar edilecekse, o yarının süresi penaltı vuruşu tamamlanana kadar uzatılır.

Maçın Tatil Edilmesi

Müsabaka yönetmelikleri aksini belirtmediği sürece tatil edilen maçlar yeniden oynanır.

KURAL 7 – OYUNUN BAŞLAMASI VE TEKRAR BAŞLAMASI

Başlama Vuruşundan Önce

Para atışı yapılır ve atışı kazanan takım birinci yarıda hücum edeceği kaleyi seçer. Diğer takım oyunun başlama vuruşunu yapar. Para atışını kazanan takım ikinci yarıda başlama vuruşunu yapar. Maçın ikinci yarısında takımlar kalelerini değiştirip diğer kaleye hücum ederler.

Başlama Vuruşu

Oyunu başlatmak veya tekrar başlatmak için yapılan başlama vuruşu: Maç başlangıcında Bir gol atıldıktan sonra Maçın ikinci yarısının başlangıcında Eğer oynanırsa, her iki uzatma devresinin başlangıcında yapılır. Başlama vuruşundan doğrudan doğruya bir gol yapılabilir.

Yöntem

Bütün oyuncular kendi yarı alanlarında bulunur, Başlama vuruşunu yapan takımın rakipleri top oyuna girinceye kadar toptan en az 4 m. uzakta olurlar, Top orta noktada hareketsiz bir şekilde durur, Hakem işaret verir. Top, vuruş yapılıp ileri doğru hareket ettiği anda oyunda olur. Vuruşu yapan oyuncu, top bir başka oyuncuya dokunmadan önce topa ikinci kez dokunamayacaktır. Bir takımın kazandığı her golden sonra başlama vuruşu diğer takım tarafından yapılacaktır.

İhlaller ve Cezalar

Vuruşu yapan oyuncu, top bir başka oyuncuya dokunmadan önce topa ikinci kez dokunursa: Rakip takım lehine ihlalin yapıldığı yerden bir endirekt serbest vuruş verilir. (bakınız Kural 11 – Serbest Vuruş Pozisyonu). Başlama vuruşu yönteminin herhangi bir başka surette ihlali durumunda: Vuruş tekrar edilir.

Hakem Atışı

Top oyundayken, oyunun oyun kurallarında belirtilmeyen herhangi bir nedenle geçici olarak durdurulması halinde, oyun bir hakem atışı ile yeniden başlatılır.

KURAL 7 – OYUNUN BAŞLAMASI VE TEKRAR BAŞLAMASI

Yöntem

Oyun ceza alanı içerisinde durdurulmadığı sürece, hakem oyunu, topun oyun durdurulduğu anda bulunduğu yerden topu yere bırakarak başlatır; Oyunun ceza alanı içinde geçici olarak durdurulması halinde, oyunu tekrar başlatmak için yapılacak hakem atışı, oyun durduğu anda topun bulunduğu yere en yakın kale çizgisine paralel ceza alanı çizgisi üzerindeki bir noktadan yapılır. Top yere değdiğinde oyun tekrar başlamış olacaktır.

İhlaller ve Cezalar

Hakem atışı, aşağıdaki hallerde tekrarlanacaktır: Top yere değmeden önce bir oyuncu topa dokunursa, Top, yere değdikten sonra, hiç bir oyuncuya değmeden oyun alanı dışına çıkarsa.

KURAL 8 – TOPUN OYUNDA VE OYUN DIŞI OLMASI:

Topun Oyun dışında Olması

Top aşağıdaki hallerde oyun dışıdır: Top kale çizgisini veya taç çizgisini havadan veya yerden tamamen geçtiği zaman, Oyun hakem tarafından durdurulduğu zaman.

Topun Oyunda Olması

Top şu durumlar da dahil olmak üzere diğer tüm zamanlarda oyundadır: Kale direğine ve üst direğe çarpıp, dönerek oyun alanı içinde kalırsa, Oyun alanı içinde bulunduğu sırada hakeme çarpıp dönerse.

KURAL 9 - GOL YAPMA YÖNTEMİ

Gol Yapma

Bir gol, golü atan takımın gol öncesi oyun kurallarını ihlal etmemiş olması şartıyla, topun tamamının kale direkleri arasından ve üst direğin altından kale çizgisini geçmesi ile yapılır.

Kazanan Takım

Bir maçta daha fazla gol atan takım maçı kazanmış sayılır. Her iki takımın eşit sayıda gol atmış olması veya hiç gol atılmamış olması durumunda ise maç berabere sonuçlanmış olur.

Müsabaka Yönetmeliği

Müsabaka Yönetmeliklerinin bir maç ya da rövanş maçları sonrasında mutlaka kazanan bir takımın olmasını gerektirmesi durumunda kazanan takımı belirlemek için sadece Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) tarafından onaylanan aşağıdaki usullere izin verilir: Deplasmanda atılan goller yöntemi Uzatma devreleri Penaltı noktasından yapılan vuruşlar

KURAL 10 - FAULLER VE FENA HAREKETLER

Fauller ve Fena Hareketler aşağıdaki şekillerde cezalandırılır:

Direkt Serbest Vuruş

Bir oyuncunun aşağıdaki altı ihlalden birini hakemin kanaatince dikkatsiz, kontrolsüz veya aşırı güç kullanarak yapması durumunda rakip takım lehine bir direkt serbest vuruş verilir: Rakibe tekme atarsa veya tekme atmaya teşebbüs ederse, Rakibi çelmelerse veya çelmelemeye teşebbüs ederse, Rakibin üzerine sıçrarsa Rakibe şarj yaparsa Rakibe vurursa veya vurmaya teşebbüs ederse, Rakibini iterse, Ayrıca, oyuncunun aşağıdaki beş ihlalden birini yapması halinde rakip takım lehine bir direkt serbest vuruş verilir: Rakibini tutarsa, Rakibine tükürürse, Kendi ceza alanı içinde rakibin güvenliğini tehlikeye atmadan kalecitarafından yapılması hariç rakip topla oynarken ya da oynamaya hazırlanırken topu almak için kayarak müdahale Topu kazanmaya çalışırken toptan önce rakibe dokunmak Bilerek topa elle müdahalede bulunursa (kendi ceza alanındaki kaleci hariç). Direkt serbest vuruş ihlalin olduğu yerden yapılır (bakınız Kural 11 – Serbest Vuruş Pozisyonu).

Penaltı Vuruşu

Eğer yukarıda belirtilen on bir ihlalden birisi bir oyuncu tarafından kendi ceza alanı içinde yapılırsa, topun oyunda olması koşuluyla, topun pozisyonuna bakılmaksızın bir penaltı vuruşu verilir.

Endirekt Serbest Vuruş

Kalecinin kendi ceza alanında aşağıdaki dört ihlalden birini yapması halinde rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir: Kendi ceza alanında 4 saniyeden fazla elleriyle ya da ayaklarıyla topa dokunursa veya topu kontrol ederse Takım arkadaşı tarafından ayakla bilerek kendisine verilen topa elleriyle dokunursa Takım arkadaşının taç atışından doğrudan gelen topa elleriyle dokunursa

KURAL 10 - FAULLER VE FENA HAREKETLER

Bir oyuncunun hakemin kanaatına göre aşağıdaki ihlallerden birini yapması halinde rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir: Tehlikeli bir tarzda oynarsa Rakibinin ilerlemesine mani olursa Kalecinin elindeki topu oyuna sokmasına engel olursa Daha önce Kural 10’da belirtilmeyen bir nedenden dolayı oyuncunun ihtar veya ihraç edilmesi için oyunun durdurulmasına neden olan bir ihlalde bulunursa. Endirekt serbest vuruş ihlalin olduğu yerden yapılır (bakınız Kural 11 – Serbest Vuruş Pozisyonu)

Disiplin Cezaları

Bir oyuncuya, yedek oyuncuya ya da değiştirilmiş oyuncuya ihtar verildiğini belirtmek amacıyla sarı kart kullanılır. Bir oyuncu, yedek oyuncu ya da değiştirilmiş oyuncunun ihraç edildiğini belirtmek amacıyla kırmızı kart kullanılır. Yalnızca bir oyuncuya, yedek oyuncuya veya değişiklikle oyundan çıkan oyuncuya kırmızı veya sarı kart gösterilebilir. Hakem, oyun alanına girdiği andan bitiş düdüğü sonrasında oyun alanını terk edinceye kadar disiplin cezası verme yetkisine sahiptir. Bir oyuncu oyun alanı içinde veya dışında rakibe, takım arkadaşına, hakeme, yardımcı hakeme veya herhangi bir diğer kişiye karşı ihtar veya ihraç gerektiren bir ihlal yaparsa ihlalin şekline göre cezalandırılır.

İhtar Verilecek Haller

Eğer bir oyuncu, aşağıdaki yedi ihlalden birini yaparsa ihtar verilip sarı kart gösterilir: sportmenliğe aykırı davranıştan suçlu ise, hakeme veya hakemin kararlarına sözle veya hareketle itiraz ederse, oyun kurallarını devamlı ihlal ederse, oyunun tekrar başlamasını geciktirirse, oyun bir köşe vuruşu, serbest vuruş veya taç atışı ile tekrar başlarken gerekli mesafeye açılmaz ise, hakemin izni olmaksızın oyun alanına ilk kez girer veya tekrar girerse, hakemin izni olmaksızın oyun alanını kasıtlı olarak terk ederse yedek bir oyuncu ya da değiştirilmiş bir oyuncu, aşağıdaki ihlallerden birini yaparsa, hakem tarafından ihtar verilip sarı kart gösterilir: sportmenlik dışı davranışlarda bulunursa, sözle ya da hareketle itiraz ederse, oyunun tekrar başlamasını geciktirirse

KURAL 10 - FAULLER VE FENA HAREKETLER

İhraç Verilecek Haller

Eğer bir oyuncu, yedek bir oyuncu ya da değiştirilmiş bir oyuncu aşağıdaki yedi ihlalden birini yaparsa kırmızı kart gösterilip oyundan ihraç edilir: ciddi faullü oyundan suçlu ise, şiddetli hareketten suçlu ise, rakibe veya bir başkasına tükürürse, topa bilerek elle oynayıp rakip takımın bariz golünü veya gol atma şansını önlerse (kendi ceza alanındaki kaleci hariç), kaleye doğru ilerleyen rakibin bariz gol atma şansını serbest vuruş veya penaltı vuruşu gerektiren bir ihlal ile önlerse, saldırgan, hakaret edici veya küfürlü bir şekilde konuşursa ve/veya baş ve el kol hareketleri yaparsa, aynı maçta ikinci bir ihtar alırsa. İhraç edilen oyuncu, yedek oyuncu ya da yedek oyuncu ile değiştirilen oyuncu oyun alanının çevresini ve teknik alanı terk etmelidir.

KURAL 11 – SERBEST VURUŞLAR

Serbest Vuruş Çeşitleri

Serbest vuruşlar direkt veya endirekttir.

Direkt Serbest Vuruş

Topun Kaleye Girmesi

Eğer, bir direkt serbest vuruş doğrudan doğruya rakibin kalesine girerse, gol verilir. Eğer, bir direkt serbest vuruş doğrudan doğruya takımın kendi kalesine girerse rakip takım lehine bir köşe vuruşu verilir.

Endirekt Serbest Vuruş İşareti

Hakem bir endirekt serbest vuruşu; kolunu başının üstünden yukarı doğru kaldırarak işaret eder. Vuruş yapılıp top başka bir oyuncuya değinceye veya oyundışı kalıncaya kadar kolunu bu durumda tutar.

Topun Kaleye Girmesi

Ancak topun kaleye girmeden önce bir başka oyuncuya dokunması halinde gol olabilir. Eğer, bir endirekt serbest vuruşta topun doğrudan doğruya rakibin kalesine girmesi halinde bir kale vuruşu verilir, Eğer bir endirekt serbest vuruşta topun doğrudan doğruya takımın kendi kalesine girmesi halinde rakip takım lehine köşe vuruşu verilir.

Yöntem

Hem direkt hem de endirekt serbest vuruşlarda; Vuruş yapılırken top hareketsiz durmalı Vuruşu yapan oyuncu başka bir oyuncu dokunmadan önce topa dokunmamalıdır.

Serbest Vuruşun Pozisyonu

Ceza Alanı içinden Serbest Vuruş

Savunan takım lehine direkt veya endirekt serbest vuruş: Bütün rakip oyuncular toptan en az 4 m. uzakta bulunmalıdır, Bütün rakip oyuncular top oyuna girinceye kadar ceza alanı dışında kalmalıdır, Top, doğrudan doğruya ayakla vurularak ceza alanı dışına çıkınca oyuna girmiş olur, Ceza alanı içinde verilen bir serbest vuruş ceza alanının içinde herhangi bir yerden yapılabilir.

KURAL 11– SERBEST VURUŞLAR

Hücum eden takım lehine endirekt serbest vuruş: Bütün rakip oyuncular, kendi kale direkleri arasındaki kale çizgisi üstünde bulunmaları dışında, top oyuna girinceye kadar toptan en az 4 m. uzakta bulunmalıdırlar. Top vuruş yapılıp hareket ettiği anda oyundadır. Ceza alanı içindeki bir endirekt serbest vuruş, kale çizgisine paralel olan ceza alanı çizgisi üstündeki ihlalin yapıldığı yere en yakın noktasından yapılır.

Ceza alanı dışında serbest vuruş:

Bütün rakip oyuncular top oyuna girinceye kadar en az 4 m. uzakta bulunurlar. Top, vuruş yapılıp hareket ettiği anda oyundadır. Serbest vuruş ihlalin yapıldığı yerden veya ihlalin yapıldığı anda topun bulunduğu yerden yapılır (ihlale göre).

İhlaller ve Cezalar

Eğer bir serbest vuruş sırasında rakip oyuncunun kurallara uymaması durumunda: Vuruş tekrarlanır. Eğer, savunan takım tarafından kendi ceza alanı içinden yapılan bir serbest vuruşta top doğrudan doğruya ceza alanı dışına gönderilmemişse: Vuruş tekrarlanır.

Kaleciden başka bir oyuncu tarafından yapılan serbest vuruş:

Eğer, top oyuna girdikten sonra, vuruşu yapan oyuncu (elle oynaması hariç), top başka bir oyuncuya değmeden önce topa ikinci kez dokunursa: ihlalin yapıldığı yerden rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir (bakınız Kural 11 – Serbest Vuruş Pozisyonu), Eğer, top oyuna girdikten sonra, vuruşu yapan oyuncu başka bir oyuncuya dokunmadan önce bilerek topla elle oynarsa: ihlalin yapıldığı yerden rakip takım lehine bir direkt serbest vuruş verilir (bakınız Kural 11 – Serbest Vuruş Pozisyonu), eğer ihlal, vuruşu yapan oyuncunun ceza alanı içinde olmuşsa bir penaltı vuruşu verilir.

KURAL 11 – SERBEST VURUŞLAR

Kaleci tarafından yapılan serbest vuruş:

Eğer, top oyuna girdikten sonra, top rakip takım oyuncularından birine değene yada rakip sahayı geçene kadar topa; kendi yarı alanında ayaklarıyla, dokunursa veya topu kontrol ederse İhlal kalecinin ceza alanı dışında yapılmışsa, yapıldığı yerden rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir (bakınız Kural 11 – Serbest Vuruş Pozisyonu). İhlal kalecinin ceza alanı içinde yapılmışsa, rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir. (bakınız Kural 11 – Serbest Vuruş Pozisyonu) Eğer, top oyuna girdikten sonra, top rakip takım oyuncularından birine değene ya da rakip sahayı geçene kadar topa; kendi yarı alanında elleriyle, dokunursa veya topu kontrol ederse İhlal kalecinin ceza alanı dışında yapılmışsa, yapıldığı yerden rakip takım lehine bir direkt serbest vuruş verilir (bakınız Kural 11 – Serbest Vuruş Pozisyonu). İhlal kalecinin ceza alanı içinde yapılmışsa, rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir. (bakınız Kural 11 – Serbest Vuruş Pozisyonu)

KURAL 12- PENALTI VURUŞU

Bir penaltı vuruşu, top oyunda iken, cezası direkt serbest vuruş olan on bir ihlalden birini kendi ceza alanı içinde yapan bir takımın aleyhine verilir. Bir penaltı vuruşundan doğrudan doğruya bir gol yapılabilir. Her iki devrenin sonunda veya uzatma devrelerinin sonunda verilen bir penaltı vuruşu için gerekli süre verilir.

Top ve Oyuncuların Pozisyonu

Top: penaltı noktasına konur. Vuruşu yapacak oyuncu: açıkça belirlenir. Savunmadaki kaleci: vuruş yapılıncaya kadar kale direkleri arasında kendi kale çizgisi üzerinde yüzü vuruşu yapacak oyuncuya dönük durumda bulunur. Diğer bütün oyuncular: oyun alanı içinde, ceza alanı dışında, penaltı noktasının gerisinde, penaltı noktasından en az 4 m. mesafede bulunurlar.

Yöntem

Oyuncular bu kural doğrultusunda pozisyonlarını aldıktan sonra hakem penaltı vuruşunun yapılması için işaret verir. Vuruşu yapan oyuncu topu ileri doğru vurmalıdır, Vuruşu yapan oyuncu, top başka bir oyuncuya dokunmadan önce topla ikinci kez oynayamaz, Top, vuruş yapılıp ileri doğru hareket ettiği anda oyundadır. Oyunun normal süresi içinde veya penaltı vuruşunun yapılabilmesi veya tekrarlanması için devre sonunda ya da süre sonunda verilen ek sürede bir penaltı vuruşu kullanıldığında: Top kale direklerinden herhangi birine ya da her ikisine ve/veya üst direk ve/veya kaleciye dokunduktan sonra, kale direkleri arasından ve üst direğin altından geçerse gol yapılmış sayılır. Penaltı vuruşunun ne zaman tamamlandığına hakem karar verir.

KURAL 12 - PENALTI VURUŞU

İhlaller ve Cezalar

Eğer hakem bir penaltının atılması için işaret verdikten sonra ve top oyuna girmeden önce aşağıdaki durumlardan birisi olursa:

Vuruşu yapan oyuncu oyun kurallarını ihlal ederse: Hakem vuruşa izin verir, Top kaleye girerse vuruş tekrarlanır, Top kaleye girmezse hakem oyunu durdurur ve savunma yapan takım lehine ihlalin olduğu yerden bir endirekt serbest vuruşla oyunu tekrar başlatır. Kaleci oyun kurallarını ihlal ederse: Hakem vuruşa izin verir, Top kaleye girerse gol yapılmış olur, Top kaleye girmezse vuruş tekrarlanır. Vuruşu yapanın takım arkadaşı oyun kurallarını ihlal ederse: Hakem vuruşa izin verir, Top kaleye girerse vuruş tekrarlanır, Top kaleye girmezse hakem oyunu durdurur ve savunma yapan takım lehine ihlalin olduğu yerden bir endirekt serbest vuruşla oyunu tekrar başlatır. Kalecinin takım arkadaşı oyun kurallarını ihlal ederse: Hakem vuruşa izin verir, Top kaleye girerse, gol yapılmış olur. Top kaleye girmezse vuruş tekrarlanır. Hem savunma yapan hem de hücum eden takımın birer oyuncusu oyun kurallarını ihlal ederse: Vuruş tekrarlanır.

Penaltı vuruşu yapıldıktan sonra, eğer:

Vuruşu yapan oyuncu (elle oynaması dışında), top başka bir oyuncuya dokunmadan önce topa ikinci kez dokunursa: İhlalin yapıldığı yerden rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir (bakınız Kural 11 – Serbest Vuruş Pozisyonu). Vuruşu yapan oyuncu, top başka bir oyuncuya dokunmadan önce bilerek topla elle oynarsa: İhlalin yapıldığı yerden rakip takım lehine bir direkt serbest vuruş verilir (bakınız Kural 11 – Serbest Vuruş Pozisyonu). Top ileri doğru hareket ederken bir dış etkene dokunursa: Vuruş tekrarlanır.

KURAL 12 - PENALTI VURUŞU

Top kaleciden, üst direkten veya direklerden geri döndükten sonra bir dış etkene dokunursa: Hakem oyunu durdurur, Topa dokunan dış etken kale alanı içerisinde olmadığı sürece oyun dış etkenin topa dokunduğu yerden bir hakem atışı ile tekrar başlatılır. Topa dokunan dış etkenin kale alanı içerisinde olması durumunda oyunu tekrar başlatmak için yapılacak hakem atışı, oyun durduğu anda topun bulunduğu yere en yakın kale çizgisine paralel kale alanı çizgisi üzerindeki bir noktadan yapılır.

KURAL 13 - TAÇ HATTINDAN TOPUN OYUNA DAHİL EDİLMESİ

Taç hattından topun oyuna dahil edilmesi, oyunu tekrar başlatma yöntemidir. Taç hattından topun oyuna dahil edilmesi, topun tamamı havadan veya yerden, taç çizgisini geçtiği zaman, topun taç çizgisini geçtiği yerden, topa son dokunan oyuncunun rakibi tarafından yapılır. Taç hattından topun oyuna dahil edilmesinden doğrudan doğruya bir gol yapılamaz.

Yöntem

Taç vuruşunun yapıldığı anda, vuruşu yapan oyuncu: Topu, oyun alanını terk ettiği noktadan, Vücudunun cephesi ile oyun alanına doğru döner, Oyuncu topu yerine koyup pozisyonunu aldıktan sonra 4 sn içinde vuruşu kullanmalıdır.Top, doğrudan doğruya ayakla vurarak yapar. Tüm rakip oyuncular taç atışının yapıldığı noktadan en az 4 metre geride durmalıdırlar. Top oyun alanına girer girmez oyunda olur. Tacı atan, top başka bir oyuncuya dokunmadan önce topa tekrar dokunamaz.

İhlaller ve Cezalar

Taç hattından topun oyuna dahil edilmesi kaleciden başka bir oyuncu tarafından yapılırsa

Top oyuna girdikten sonra, vuruşu yapan (elle oynaması dışında), top başka bir oyuncuya dokunmadan önce, topa ikinci kez dokunursa: İhlalin yapıldığı yerden rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir (bakınız Kural 11 – Serbest Vuruş Pozisyonu). Top oyuna girdikten sonra ve başka bir oyuncuya dokunmadan önce, vuruşu yapan bilerek topa elle müdahalede bulunursa: İhlalin yapıldığı yerden rakip takım lehine bir direkt serbest vuruş verilir (bakınız Kural 11 – Serbest Vuruş Pozisyonu). İhlal, vuruşu yapanın ceza alanı içinde yapıldıysa bir penaltı vuruşu verilir.

Taç hattından topun oyuna dahil edilmesi kaleci tarafından yapılırsa:

Eğer, top oyuna girdikten sonra, top rakip takım oyuncularından birine değene yada rakip sahayı geçene kadar topa; kendi yarı alanında ayaklarıyla, dokunursa veya topu kontrol ederse İhlal kalecinin ceza alanı dışında yapılmışsa, yapıldığı yerden rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir (bakınız Kural 11 – Serbest Vuruş Pozisyonu).

KURAL 13 - TAÇ HATTINDAN TOPUN OYUNA DAHİL EDİLMESİ

İhlal kalecinin ceza alanı içinde yapılmışsa, rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir. (bakınız Kural 11 – Serbest Vuruş Pozisyonu) Eğer, top oyuna girdikten sonra, top rakip takım oyuncularından birine değene yada rakip sahayı geçene kadar topa; kendi yarı alanında elleriyle, dokunursa veya topu kontrol ederse İhlal kalecinin ceza alanı dışında yapılmışsa, yapıldığı yerden rakip takım lehine bir direkt serbest vuruş verilir (bakınız Kural 11 – Serbest Vuruş Pozisyonu). İhlal kalecinin ceza alanı içinde yapılmışsa, rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir. (bakınız Kural 11 – Serbest Vuruş Pozisyonu) Eğer takım 4 saniye içinde taç vuruşunu gerçekleştirmezse: Hakem aynı noktadan rakip takımın taç vuruşu kullanması kararını verir Eğer, bir rakip oyuncu vuruşu yapan oyuncuyu sportmence olmayan şekilde şaşırtır veya engellerse: Sportmenliğe aykırı davranışından dolayı ihtar verilir. Bu kuralın diğer herhangi bir şekilde ihlalinden sonra: Taç hattından topun oyuna dahil edilmesi rakip takımın bir oyuncusu tarafından yapılır.

KURAL 14 - KALE VURUŞU

Kale vuruşu oyunu tekrar başlatma yöntemidir. Bir kale vuruşu, topun tamamı, en son hücum eden takımın bir oyuncusuna dokunduktan sonra havadan veya yerden ve Kural 9’a göre yapılmış nizami bir gol dışında, kale çizgisini geçince verilir. Kale vuruşundan sadece rakip takımın kalesine doğrudan doğruya bir gol yapılabilir.

Yöntem

Kale vuruşu, savunmadaki takımın kalecisi tarafından ceza alanı içindeki herhangi bir noktadan yapılır, Rakip oyuncular top oyuna girinceye kadar ceza alanı dışında dururlar, Kaleci, top rakip takım oyuncularından birine değene yada rakip sahayı geçene kadar topa ikinci defa topa dokunamaz, Top, doğrudan doğruya ceza alanı dışına çıkınca oyuna girmiş olur.

İhlaller ve Cezalar

Eğer kale vuruşunda top doğrudan doğruya ceza alanı dışına çıkmamışsa: Vuruş tekrarlanır.

Kaleci tarafından yapılan kale vuruşunda:

Eğer, top oyuna girdikten sonra, top rakip takım oyuncularından birine değene yada rakip sahayı geçene kadar topa; kendi yarı alanında ayaklarıyla, dokunursa veya topu kontrol ederse İhlal kalecinin ceza alanı dışında yapılmışsa, yapıldığı yerden rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir (bakınız Kural 11 – Serbest Vuruş Pozisyonu). İhlal kalecinin ceza alanı içinde yapılmışsa, rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir. (bakınız Kural 11 – Serbest Vuruş Pozisyonu) Eğer, top oyuna girdikten sonra, top rakip takım oyuncularından birine değene yada rakip sahayı geçene kadar topa; kendi yarı alanında elleriyle, dokunursa veya topu kontrol ederse İhlal kalecinin ceza alanı dışında yapılmışsa, yapıldığı yerden rakip takım lehine bir direkt serbest vuruş verilir. (bakınız Kural 11 – Serbest Vuruş Pozisyonu) İhlal kalecinin ceza alanı içinde yapılmışsa, rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir. (bakınız Kural 11 – Serbest Vuruş Pozisyonu) Bu kuralın herhangi bir başka ihlalinde: Vuruş tekrarlanır.

KURAL 15 - KÖŞE VURUŞU

Köşe vuruşu, oyunu tekrar başlatma yöntemidir. Topun tamamı, en son, savunma yapan takımın bir oyuncusuna dokunduktan sonra havadan veya yerden ve Kural 9’a göre yapılmış nizami bir gol dışında, kale çizgisini geçince köşe vuruşu verilir. Köşe vuruşundan sadece rakip takımın kalesine doğrudan doğruya bir gol yapılabilir.

Yöntem

Top, topun kale çizgisini geçtiği noktaya en yakın köşe yayı içine konur Rakip oyuncular, top oyuna girinceye kadar, köşe yayından en a z 4 m. uzakta bulunurlar, Vuruş hücum eden takımın bir oyuncusu tarafından yapılır, Top, vuruş yapılıp hareket edince oyuna girmiş olur, Vuruşu yapan oyuncu, top bir başka oyuncuya dokunmadan önce topla ikinci kez oynayamaz.

İhlaller ve Cezalar

Köşe vuruşu kaleciden başka bir oyuncu tarafından yapılırsa:

Eğer, top oyuna girdikten sonra, vuruşu yapan oyuncu (elle oynaması dışında), top bir başka oyuncuya dokunmadan önce, topa ikinci kez dokunursa: İhlalin yapıldığı yerden rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir (bakınız Kural 11 – Serbest Vuruş Pozisyonu). Eğer top oyuna girdikten sonra ve başka bir oyuncuya dokunmadan önce, vuruşu yapan bilerek topla elle oynarsa: İhlalin yapıldığı yerden rakip takım lehine bir direkt serbest vuruş verilir (bakınız Kural 11 – Serbest Vuruş Pozisyonu). Eğer ihlal, vuruşu yapanın ceza alanı içinde yapıldıysa bir penaltı vuruşu verilir.

Köşe vuruşu kaleci tarafından yapılırsa:

Eğer, top oyuna girdikten sonra, kaleci (elle oynaması dışında), top başka bir oyuncuya dokunmadan önce, topa ikinci kez dokunursa: İhlalin yapıldığı yerden rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir (bakınız Kural 11– Serbest Vuruş Pozisyonu). Eğer top oyuna girdikten sonra ve başka bir oyuncuya dokunmadan önce, kaleci bilerek topu elle oynarsa: İhlal kalecinin ceza alanı dışında yapılmışsa, yapıldığı yerden rakip takım lehine bir direkt serbest vuruş verİlir (bakınız Kural 11 – Serbest Vuruş Pozisyonu). İhlal kalecinin ceza alanı içinde yapılmışsa, yapıldığı yerden rakip takım lehine bir endirekt serbest vuruş verilir (bakınız Kural 13 – Serbest Vuruş Pozisyonu). Bu kuralın herhangi diğer bir şekilde ihlalinde: Vuruş tekrarlanır.

RÖVANŞLI MAÇLAR DA DAHİL MAÇIN GALİBİNİ BELİRLEME YÖNTEMLERİ

Deplasmanda atılan gol sayısı, uzatma devreleri ve penaltı noktasından yapılan vuruşlar, müsabaka yönetmeliklerinin bir maçın, (rövanşlı maçlar da dahil) berabere bitmesinden sonra galip takımın belirlenmesi için öngördüğü yöntemlerdir.

Deplasmanda atılan goller

Müsabaka yönetmelikleri takımların birbiriyle kendi evinde ve deplasmanda oynamalarını şart koştuğunda ikinci maçtan sonra atılan gollerin eşit olması halinde, rakip takımın sahasında atılan her bir gol iki gol sayılacaktır.

Uzatma Devreleri

Müsabaka yönetmelikleri, 5 dakikayı geçmemek üzere iki eşit uzatma devresinin oynanmasını şart koşabilir. Bu durumda Kural 7’in hükümleri uygulanacaktır. 32

Penaltı Noktasından Yapılan Vuruşlar

Yöntem

Hakem, vuruşların yapılacağı kaleyi seçer, Hakem para atışı yapar ve atışı kazanan takımın kaptanı ilk vuruşu veya ikinci vuruşu yapmaya karar verir, Hakem yapılan vuruşların kaydını tutar, Aşağıdaki durumlara bağlı olarak, her takım 5’er vuruş yapar, Vuruşlar takımlar arasında sıra ile yapılır, Eğer, her iki takım 5’er vuruşu tamamlamadan takımlardan birisi diğer takımın 5 vuruşu tamamlasa dahi yapamayacağı kadar gol yapmışsa vuruşlara son verilir, Eğer, her iki takım da 5’er vuruş yaptıktan sonra eşit sayıda gol yapmış veya hiç gol yapmamışlarsa, vuruşlar aynı sıra ile ve eşit sayıdaki vuruşlar sonucu bir takımın diğer takımdan bir fazla gol yapmasına kadar devam eder, Eğer bir kaleci vuruşlar sırasında sakatlanır ve kaleciliğe devam edemezse, takımı da müsabaka yönetmeliğinde belirtilen sayıda oyuncu değiştirmemişse, kalecinin yerine listedeki bir yedek oyuncu geçebilir, Yukarıda belirtilen kaleci değişmesi dışında, yalnız normal maç süresinin veya yapılmışsa uzatma sürelerinin sonunda oyun alanında bulunan oyuncular penaltı noktasından yapılan vuruşlara katılabilirler, Her vuruş bir başka oyuncu tarafından yapılır ve bir oyuncu ancak kendi takımında vuruş hakkına sahip bütün oyuncular birer vuruş yaptıktan sonra ikinci vuruşunu yapabilir, Vuruşlar sırasında oyun alanındaki bir oyuncu kalecisi ile yer değiştirebilir, Vuruşlar sırasında oyun alanında sadece vuruş hakkına sahip oyuncular ve maçın hakemi ile yardımcı hakemleri bulunacaktır, Vuruşu yapan oyuncu ve iki kaleci dışında, bütün oyuncular orta yuvarlak içinde olacaklardır, Vuruş yapan oyuncunun takım arkadaşı olan kaleci, oyun alanının içinde, vuruşların yapıldığı ceza alanının dışında, gol (kale) çizgisinin ceza alanı sınır çizgileri ile buluştuğu noktada durmak zorundadır. Penaltı noktasından yapılan vuruşlarda, aksine bir karar belirtilmediği surece, ilgili Oyun Kuralları ve IFAB Kararları uygulanır. Bir takım rakibine göre daha fazla sayıda oyuncuyla maçı tamamladığında, rakibinin oyuncu sayısı ile eşit olması için kendi takımının oyuncu sayısını rakip takımın oyuncu sayısına indirecek ve çıkartılan her oyuncunun isim ve forma numaraları hakeme bildirilecektir. Bu konuyla ilgili sorumluluk takım kaptanına aittir. Hakem, penaltı noktasından yapılan vuruşlar başlamadan önce her iki takımdan da eşit sayıdaki oyuncunun orta yuvarlak içinde olmasını sağlayacak ve penaltı vuruşları bu oyuncular tarafından yapılacaktır.